Kanada’dan Çanakkale’ye geldi

67 yaşındaki macera sever Türk, bizzat kendisinin yaptığı tekneyle geziye çıktı. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kanada’dan başladığı yolculuğuna Çanakkale’de son verdi. Altan Girl adını verdiği teknesiyle yaptığı zorlu yolculuğun ardından Kuzey Batı Geçiti’ni yalnız olarak geçmeyi başararak ödüle layık görüldü.

Dünyanın etrafını teknesiyle dolaşan 3’üncü Türk denizcisi olan Gürsoy, Çanakkale Biga’da çelik, enerji ve tersane sektöründe faaliyet gösteren İÇDAŞ Yelken Kulübü sporcuları tarafından Çanakkale Boğazı girişinde karşılandı. Marina’da çiçekler ve alkışlarla karşılanan Gürsoy, denizcilerinin “Zor geçit” olarak tanımladıkları Kuzey Batı Geçiti’ni tek başına geçen en yaşlı denizci ünvanını da aldı. Dünyayı teknesiyle ilk kez dolaşan Türk denizcisi Sadun Boro, ikinci olarak dolaşan Haluk Karamanoğlu da Gürsoy’u karşılayanlar arasındaydı.

KUZEY BUZ DENİZİ’NDE MAHSUR KALDIM

Karşılama töreninde Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ve Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Sürücü yer aldı. Gürsoy yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zorlu bir yolculuktan sonra Türk amatör denizciliğinin bayrağını dalgalandırarak şehitler diyarında toprağa ayak basmaktan mutluyum. Yelkenciler Çanakkale Boğazı’nda beni karşıladıklarında gözlerim yaşardı. 6 Haziran’da Kanada’dan yola çıktım. Alaska açıklarında Kuzey Buz Denizi’nde mahsur kaldım. 4 Temmuz günü, Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde geçişine engel olmayacağını düşündüğüm buzul kütlelerinin arasına sıkıştım. Soğuk su akıntısıyla birlikte sürüklendim. Northwest Passage adlı Kuzeybatı Geçidi’ni geçtim. Böylece Kuzeybatı Geçidi’ni tek başına geçen en yaşlı insan ünvanını elde ettim. Bundan dolayı mutluyum.”

 

http://www.kanadahaberleri.com/haber/guncel/-kanadadan-canakkaleye-geldi/432.html

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir