Kanada’nın Meşhur Yemeği Varmı?

Kuzey Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan Kanada, etnik yapısı itibariyle değişik kültürleri içinde barındırıyor. Bu kültür çeşitliliği başta dil olmak üzere, ülke insanının yaşam tarzının, yeme alışkanlığının ve yemek kültürünün genel çizgisini oluşturuyor. Aslında ülke genelinde, yemek kültüründe çok belirgin farklılıklar yok. Yüzyıllarca süren bu birliktelik kültürlerin kaynaşmasına yolaçmış. Belirgin farklılıklar etnik yapıdan değil daha çok bölgesel farklılıklardan kaynaklanıyor.
Doğu ve batı kıyılarında daha ağırlıklı olarak deniz ürünleri tüketilirken, kıyılardan uzaklaştıkça orta bölgelerde ise sığır ve tavuk tüketiliyor.
Zeytinyağı kıyı bölgelerde ağırlıklı olarak yemeklere katılırken, orta bölgelerde ise tercih her zaman ayçiçek yağı oluyor.
Geleneksel günlere çok önem veren Kanada insanı, böyle günlerde sofrasını da çok özel yemeklerle donatıyor. Bu yemekler daha çok “pea soup”, “cipaille and sugar pie”, “braised rabbit” ve “roast partnige” tır.

Denize yakın yerlerde, parçalara ayrılmış veya bütün, haşlanmış veya ızgara ıstakoz yaygındır. Bunlar, balık çeşitleriyle birlikte de servis yapılır. Nova Scotia çekirdeksiz yemişleriyle, Solomon Gundy, Annapolis Valley elmalı payıyla meşhurdur. Her ne kadar Great Lakes’in maruz kaldığı kirlilikten olumsuz etkileniyorsa da balık, Ontario’nun en temel ürünüdür. Beyaz balık, göl balığı, turna balığı mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Bu ürünlere eyaletin kuzey bölgelerinde güneyden daha kolay ulaşabileceğinizi de aklınızda bulundurun.

Domuz eti, Fransız usulü yemekleriyle de ün yapan Québec diyetinin önemli bir unsurudur. Quebec’in bazı yemekleri isim vererek örneklendirmeye değer: Fransız bezelye çorbası, tourtières (etli börek) ve poutine (soslu ve lor peynirli patates kızartması). Atlantik eyaletlerinde Acadian Fransızlar rapie pie (paté à la rapure) -tüm nişastası alınmış, hamur kıvamında patates rendesiyle kaplanmış bir çeşit etli börek (et veya tavukla yapılan). Quebec aynı zamanda dünyanın bir numaralı isfendan (maple) şurubu (isfendan ağacının özünden alınan pekmez) üreticisi olarak ün yapmıştır.

Kanada çok kaliteli peynirler, özellikle de cheddars üretir. Her iki kıyı şeridinde de bol miktarda, lezzetli deniz ürünleri makul fiyatlara bulunabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir